fbpx

#15 Ausad Mehed – Jutuajamine mentoriga "Ole faking julge”

AUSAD MEHED PODCAST
#15 Ausad mehed – Jutuajamine mentoriga “Ole faking julge”

Sissejuhatus mentor Indrekust

Mentor Indrek on inimene, kes on minu silmis enda elu loonud väga sarnaselt sellele, kuhu mina isiklikus elus soovin jõuda. Ta on saavutanud nii materiaalse heaolu kui ka vaimse tasakaalu kogu selle kahe, tihti teineteise erineva põrkuva maailma vahel. Ühelt poolt minimalistlik, südamlik, emotsionaalne, aga mitte kindlasti emotsioonidest juhitud, vaid omades julgust näidata oma tõelist mina pilti, olemust, ning ka võimeline ennast samal ajal kõrvalt jälgima, vajadusel sügavalt analüüsima, mis on toonud mõistmist sellest, kes ta tegelikult on ja mismoodi elu enda jaoks rahu leida.

👇Memo ja head mõtted saatest👇

  1. Alustaks saadet sellest, et annaks sulle sõna Indrek. Kuhu sa oled tänaseks jõudnud? Kuidas sa oled ühendanud need kaks maailma – materiaalne maailm ja vaimne maailm ning kuidas oled need enda jaoks üldse avastanud?

Minu lugu algas 40date alguses, tänasel päeval olen 51-aastane meesterahvas. Neljakümnendate alguses oli minu maailmaks materiaalsus ja lõbu. Kõik selline, mis on klassika ka täna. Neljakümneseks saades ma tundsin, et nii ei saa edasi elada, see ei ole jätkusuutlik minu jaoks, see ei olnud enam põnev.

Elu on elamiseks ja see peab olema ka põnev. Mul kadus ära huvi rabeleda materiaalsete asjade nimel. Mitte küll täielikult, seda ei saa öelda, sest ei saa end täielikult välja lülitada maailmast.

“Sa saad muuta ainult iseennast ja sellega kenasti ja rahus toime tulla.”

Mulle kingiti 40. sünnipäevaks Robin Sharma raamat “Munk, kes müüs maha oma Ferrari”, mida sinagi Chris lugenud oled. See oli minu jaoks murdepunkt, mis leidis aset 11 aastat tagasi. Tundsin end täpselt nii nagu Sharma seal raamatus kirjutas. Olen ka suur autode fanaatik olnud, kuid tekkis taipamine, et kaua ma ikka nende järgi jooksen, sest need ei tee mind tegelikult õnnelikuks. Ostad uue ja kohe kui saad uue kätte, kaob ka õnnetunne, soovid jälle uut autot. See pole enam põnev. Sinnamaani kuni töötad selle nimel, on põnev, kui kätte saad pole enam. Sul on eesmärk, see on põnevus, ma töötasin selle asja nimel, aga tekkiski arusaam, et asjad pole edasiviiv jõud, põnevus hakkas ära kaduma, ma ei tahtnud enam töötada asjade nimel ja seetõttu avastasingi vaimse maailma.

“Vaimne maailm on väga sügav ja väga palju tööd nõudev maailm iseendaga.”

Leidsin selles maailmas põnevuse. Otsisin elus üldse põnevust ja lõbu. Tänaseks on jäänud ainult põnevus. Enda vaimu kallal meeldimine on põhiline. Tahan näha kui kaugele on võimeline inimene oma vaimuga võimeline minema. Vaimses maailmas piire pole, võid jõuda väga kõrgemale. Ma olen väga rahul, mida enda jaoks tänasel päeval saavutanud olen ja see on põnev.

2. Kui iseenesest protsess oli põnev, autode tagaajamine jne, kust pärineb siis mõistmine, et see ei ole enam jätkusuutlik?

Hea küsimus, see on puhtalt isikuomaduses kinni. Inimesed on kõik erinevad, kõik valivad erineva tee. Inimesena olen mina uutele asjadele avatud uutmoodi. See ei olnud enam lihtsalt huvitav. Autode ostmine ammendas end ära.

Elu on elamiseks ja elus tuleb kogu aeg proovida uusi asju, uusi tegemisi.

“Kui sul tekib kirg selle tegemisega, siis ole mees ja vii see ellu.”

Ära jää unistama, sest kui jääd unistama, siis ei juhtu mitte midagi. Siis istud diivani nurgal ja oled õnnetu edasi. Võta kätte ja tee ära. Ela iseenda loomuse järgi on minu soovitus.

3. Me oleme Martiniga noored inimesed, aga oleme juba enda jaoks taibanud, et materiaalsuse tagaajamine ei too seda, mida hing tegelikult ihkab. Põnev on vaadata, kuidas numbrid kasvavad, aga näeme, et sügavat rahu see ei too. Kuidas siis noore inimesena leida endas tasakaal materiaalsuse ja eneseotsingute vahel?

Noorena on selle tasakaalu leidmine väga palju kordi raskem, inimene peab olema huvitatud vaimumaailmast, minu arusaamade järgi tuleb alustada kohe täna. Samas põhiline on aga see, et materiaalsusest me ei pääse.

Kui vaimne maailm paigas, ei tähenda, et ma ei peaks rikas olema. Tänasel päeval kompenseeritakse rahaga vaimset maailma. Inimene peab olema valmis mõlemaks. Kui inimene pole valmis, siis ma ei räägi nendega vaimsest maailmast ja iseendast. Kõik algab iseendast, kõik muu unusta, tuleb leida enda jaoks sobiv tee – ilus sõna – harmoonia, materiaalse ja vaimse maailma vahel.

Tuleb õppida sisemist maailma rahulikuks sundida, need on protsessid, õppetunnid, näiteks mediteerimine. Pead alustama sellega, mis sulle sobib, et rahustada iseenda maailma. Vahet ei ole kas oled noor või vana, pead leidma võimaluse, et rahustada enda maailma. Teisi ei saa muuta, iseennast muuta saab. Kui keegi ütleb midagi umbes, siis ära pane tähele, ta ei mõtle. Kõike tuleb rahulikult võtta, siis raha tuleb ikka.

4. Võõraste inimestega ei lahmita väga sõnu emotsiooni pealt ja hoitakse end pigem tagasi, aga omadega hakatakse jubedalt lahmima. Miks nii?

Millegipärast omad hoolivad kõige vähem oma inimestest. Oma ei mõtle kaasa. Mind segab, et inimesed ei mõtle kaasa.

Minu ema, iial ta ei mõista, mida tähendab vaimu maailm, iga jumala kord ta küsib kas mul on igav. Nukra näoga, ta on õnnetu. Ta küsib seda miljon korda, sest ma elan üksinda. Ja ma ei tee midagi, teen vaid naerunäo. Enam ta ei küsi minult seda. Ta ei küsi minu jaoks, miks ma olen selle tee valinud

Ühiskonnas on inimesi kes kannavad maske ja kiirgavad hoopis valet emotsiooni välja, isegi kanname igapäevaselt maske. Elus taandub kõik, mida me kogeme, talume, ütleme ja mõtleme sellele, mis on meie perspektiiv, ehk kuidas me seda enda jaoks vastu võtame ja kuidas me seda mõistame. Kõik taandub põhi allikale, inimesed peaksid suutma analüüsida, et mõista. Tundub, et inimesed ei oska seda.

5. Kas oskad seletada, mida tähendab sinu jaoks hetkes elamise perspektiiv?

Hetkes olemine on elus ülioluline, et elada elamisväärselt. Minu jaoks hetkes olemine on see, et ma naudin igat hetke päevas, mis ma teen ja samuti ka seda, mida ma ei tee. Äratundmine, seda ei saagi sõnadesse panna, see tuleb ise sinu sisse, kui teed endaga tööd.

Hetkes elamine…sa ei ole pidevalt mures, sul ei ole pidevat kärsitust järgmise tegevuse või päeva suhtes. Probleem on aga selles, et mõte on koguaeg sinust ees ja see ei ole siis enam hetkes elamine, see on probleem.

“Hetkes olemine tähendab seda, et sa võtad protsessi ette ja teed seda. Sa ei unista tulevikust, vaid teed hetkes tegevust täis naudinguga. Ärge tormake asjadest ette.”

Ilma tehnikata vaimset maailma ei saavuta. Ilma vaimutreeninguta sa seda ei vaimuta. See peab olema sinu suur südamesoov tegeleda vaimse maailmaga, ja siis tuleb harjutada ka erinevaid tehnikaid. Teooria on üks aga praktika loeb väga palju. Tehnika minu jaoks on mediteerimine, ilma mediteerimiseta ei saa. Mediteerimine rahustab sinu maailma ja sa suudad olla taas hetkes. Peab olema ükskõikne selle suhtes, mis juhtub homme või tulevikus, ela praeguses.

6. Kuidas sinu jaoks Indrek see mediteerimise protsess töötab? Kui peas on sada erinevat mõtet, jalg tõmbleb, ei suuda millelegi keskendud, kõik koguaeg sügeleb ja ajab nihelema, kuidas ma õpin täna siis ennast maha rahustama?

Mina sain oma esimese õppetunni 9nda klassi poisina. Minu sportlikuks erialaks oli karate ja seal oli oluline meelte rahustamise protsess ja seal ma seda ka tegelikult tegema õppisin. Kõige esmane on alati hingamine. Tuleb õppida rütmilist hingamist. Aeglane rahulik süsteemne hingamine. Hingad aeglaselt sisse ja rahulikult välja.

Hingamine on kindlasti number üks, mediteerimist alustasin punkti vaatamisega. Proovi jälgida end kõrvalt, et punkti vaatamise ajal ei tuleks ühtki mõtet pähe. Nad nii ehk naa tulevad alguses nagunii, aga millestki ju alustama. Alguses on meelt väga raske rahustada. Võtke endale see aeg, kus mediteerides punkti vaatate, tehke seda alguses kasvõi 30 minutit korraga, võib ka 15 minutit. Iga kord kui mõte tuleb pähe, ütle teadlikult “mine ära” või nagu ma endale ütlesin “Aa, mul pohhui” ja vaata seda punkti aga edasi. Ainult, et seda peab väga väga tahtma. Lõpuks on võimalik tundide viisi vaadata punkti, ilma et mõte pähe tuleks.

7. Sinu poolt öeldud tarkusetera “Elus võidab see, kellel on kõige rohkem kannatlikkust.” Kuidas kannatlikkust treenida, kuidas olla noorena rohkem kannatlik?

Selleks, et kannatlikkus saaks tekkida ja süveneda, on vaja treeningut ja minu võtmeks on olnud mediteerimine. Tuleb enda jaoks leida õige sõnum, sa pead endale leidma selle sõnumi. Kannatlikkuse puhul on see, et “kuhu mul tegelikult kiire on? Mida ma soovin saada kiirelt?”.

“Kõik rabavad eksinult ühe asja nimel – raha.”

Keegi aga ei tea, et kui nad selle kätte saavad, kas see neile selle vaimse vabaduse ka toob. Ma tean ja võin omast kogemusest öelda, et ei too.

Rikkal inimesel ei ole vaim rahulikum kui nii öelda vaesel inimesel. Raha paneb veel suuremasse orjusesse ja taaskord uuesti sind tööle. Kasvõi aktsiate vaatamine, see on ka töö ja teeb ärevaks. Rahameestel ei ole kindlasti vaimset rahu. Raha nimel ei ole mõtet tõmmelda, saad raha kätte, saad endale osta moodsama ja kallima asja, ometi inimesena oled sa ikka samasugune katkine. Sa lihtsalt näitled kõva mehena. Üksi olles on see inimene ikka sama õnnestu. Kui soovid õnne ära tunda, siis mine ja ole üksinda. Kui oled üksi olles kärsitu, siis oled tegelikult õnnetu hing. Kui oled rahulik, siis oledki õnnelik.

Kui kõik inimesed, kes jõuavad selle materiaalse vabaduseni ja nad mõistavad, et see ei too seda rahulolu, siis miks me seda ikka ja jälle korduvalt taga ajame? Need inimesed, kes on sinna jõudnud, peaksid ju seda ütlema, et raha ei ole vabadus. Aga siiski kõik ajavad seda taga, kuidas see saab püsima jääda?

Kõik, kes jõuavad selle rahani, nad ei saa sellest aru, et nad ostavad kallima asja, suurema asja ja ütlevad teistele, et teised tehku seda sama, siis saate õnnelikuks. Rikastel on teadmine, et neil on kõik võimalused olemas, eks see teebki õnnelikuks. Kogu elu keerleb ikka asjade ümber. Vaene mees ostab harva asju, rikkad aga tihti. Kas ta aga õnnelik on, see on kaheldav. Tegelikult toidub tavaliselt rikas inimene lihtsalt enda illusiooni, kuna ta ei oskagi muud. Siin iseloomustub lugu Robin Sharma raamatust “Munk, kes müüs maha oma Ferrari”. Kui sa oled vaene võid olla rikas, samal ajal rikas olles, võid olla ka vaene.

Kui inimesel on tunne rabada raha nimel, siis las ta rabab. Elus tuleb kõik teed läbi teha, sest muidu ei pruugi need asjad, ihad, unistused ja tahtmised sind mitte kunagi rahule jätta. Muutub ikka see, kes seda tegelikult väga tahab. Kui inimene ei taha ja ei soovi, siis ta ka ei muutu. Inimene peab seda väga tahtma. Tuleb astuda korraks rattalt maha, et end kõrvalt vaadata ja mitte kärsitu olla.

8. Kuidas toimub sinu jaoks elus valikute ja otsuste tegemise protsess? Mis juhib sinu otsuseid, kas see on intuitsioon, loogika või läbipõimunud kesktee neist mõlemast?

Minu elu juhib minu kogemus, intuitsioon. Ma ausalt ei mõtlegi selle peale, ma lihtsalt kulgen. Kõige suurem on elu kogemus.

“Ärge õigustage ennast, ärge tormake, kõik tahavad esmalt õigustada.”

Võtke hetk rohkem ja ärge õigustage. Inimesed ei julge tunnistada, et nad on eksinud. Nad pigem õigustavad end, aga ei suuda tunnistada, see on valus meie egole. Aga kui oled enda vastu aus, siis tegelikkuses mitte midagi ei juhtu, kui sa ei õigustagi. Pigem hakkab kergem. Südamel on kergem. Pigem sellel, kes halvasti ütles, hakkab halb ja on veelgi kehvem olla ja tema jääb ebamugavasse olukorda. Temale jääb mõru pill. Sinule endale jääb aga pigem rahutunne ja sul on kergem olla.

Kui ümbritsev jutuvada sulle mitte midagi ei anna, siis tuleb õppida olema seltskonnas aga mitte kuulata. Sa kuuled, aga ei kuula. Kui sa kuulad ja mõtled, et keegi ütles nõmedalt, siis sa lased selle endast lihtsalt läbi.

Ärge kallake endale erinevaid raamatuid pähe. Kui te ei tea oma suunda, lugege erinevaid ja leiate oma raamatud. Järgige ühte guru. Kui loete erinevaid, siis ei leia te üht teed.

Kui tundsid, et saade pakkus sulle väärtust, siis too meieni üks sõber, jagades saadet ja postitust kellegagi, kes võiks saates oleva informatsiooniga resoneeruda. See aitab meil enda ja külaliste sõnumit
laiema kuulajaskonnani edasi viia.

Ausad Mehed:
www.chriskala.com
www.martinpukspuu.ee

Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/
www.facebook.com/chriskkala

Instagram:
www.instagram.com/chriskkala/
www.instagram.com/martinpukspuu/