fbpx

#136 Joel Juht aka JJ „Tasuta lõunad on olemas ainult siis, kui sa tahad kehva tulemust.“

Sissejuhatus Joel Juhist

Seekord on ”Ausad mehed” podcasti saates mitme näo ja ametiga spordientusiast, kes on lõpetanud noorsootöötaja eriala ning on valitud korduvalt Tallinna Linna poolt üheks parimaks noorsootöötajaks. Joel ja tema meeskonnd on korraldanud Camp of Hip-Hop laagrit juba 17 aastat järjest, ning samuti on ta mitmel korral korraldanud Tänavakultuurifestivali Jj-Street Baltic Sessionit.

Peamiselt tuntakse Joeli tantsija ja koreograafina, kes on tegelenud tänavatantsukultuuri edendamisega Eestis alates 1993. aastast. Ta on olnud Eesti esimese hip-hop-tantsutrupi 34U liige, loonud lauljatele ja ansamblitele koreograafiaid nii Eestis kui ka välismaal, võitnud erinevaid tantsuvõistlusi, töötanud tantsutreenerina ja koregraafina üle 20 aasta ning loonud Eesti esimese tänavatantsukooli JJ-Street Dance Company ja suurima noorteühenduse Urban Style. Lisaks proovinud kätt kokana ja ka kätt Tallinna Vanalinnas miimina.

Aastal 2017 aprillis toimus Marokos 247km pikk kõrbemaraton Marathon Des Sables, kus Joel ka osales. Sellest on ta teinud isegi pooletunnise dokumentaalfilmi. Samuti on ta jooksnud Tallinnast – Pärnu, ning kaasa löönud Red Bull Wings For Life heategevusjooksul Tallinnast – Võrru. Sellest oli aga talle vähe ning Joel osales 2019 aastal Esimese eestlasena maailma ekstreemsemail polaarmaratonil Montane Yukon Arctic Ultra Race, mille pikkuseks ligi 700km. Raskemad ajad ja nooruspõlves olevad keerdkäigud on toonud kaasa ka rusikavõitlused ning eeluurimisvanglas istumise. Ka maadlemine, maadlusmatt ja poks ei ole Joelile võõrad terminid. Viimaks on ilmunud Joeli kulgemisest ka raamat nimega ”Võitlus EI-vastustega”.

Joel ise on öelnud enda tegemiste kohta, et tema edasiviivaks jõuks on seiklushimu, hirm ja teadmine, et saaksin oma lugude ja kogemuste abil inspireerida veel rohkem inimesi tegutsema, hirmudest jagu saama ja paremaks muutuma. Ja just seda ta täna siin teha aitabki.

👇Memo ja head mõtted saatest👇

Inimestel on rumal komme proovida kõigega ise hakkama saada – ja seeläbi oma ego upitada. Selle asemel peaks rohkem kaasama teisi, kellel tuleb mõni asi ehk pareminigi välja. Nõukogudeaegne tööjuur on aga meis sügaval sees. 

„Kui laps kutsub sind vaatama oma võistlust või etendust, siis sa pead olema seal kohal. Lapsele tähelepanu pööramine on kõige olulisem.“

Täiskasvanuna me ei pruugi aru saada, kui suure defitsiidi või isegi hingehaava võib lapses tekitada see, kui ema või isa ei saa oma pilku telefoniekraanilt eemale – lapsega tegelemise asemel. Laps ei saa aru, miks talle tähelepanu ei pöörata.

Pidev infomüra ja -külluse sees olemine on lapse ja nooruki arengu nihkesse ajanud. Lisaks ei oska lapsed selles infotulvas orienteeruda, eristada õiget valest ega mõelda oma peaga. 

„Minu kõige suurem õppetund ettevõtluses on olnud raha küsimine. Kui keegi küsib, kas ma teenin millegagi raha, siis ma ütlen – jah, teenin.“ 

„Ma olen saanud kasvatuse, oskuse teistest lugu pidada ja põhimõtted, mida järgida: ära tee nõrgematele liiga, ära valeta ega varasta, ole oma ettevõtmistes ja kavatsustes aus, proovi inimesi aidata nii palju, kui saab (aga ära aita neid, kes ei soovi abi).“

Kui inimesed oskaksid teha rohkem konkreetsemaid, EI ja JAH otsuseid – mitte midagi ebamääraselt vahepealset – oleks neil elus kõike ka tunduvalt rohkem.  

Positiivse maailmapildi päriselt läbi tunnetamine on oluline edukaks saamisel. Teiseks ajaga kaasas käimine – see on vajalik ka lapsevanemaks olemisel, ei tohi manduda. Kolmandaks distsipliin. Ole algatusvõimeline ja tee ise asju teoks!

„Tasuta lõunad on olemas ainult siis, kui sa tahad kehva tulemust.“

„Kõige vabam inimene maailmas on prükkar: tal pole arveid, kohustusi, ta lihtsalt elab ära, on nagu vaba lind.“

Meie otsuseid mõjutab palju kõrvalisi tegureid, millest on raske lahti lasta. Kui ma ei osta paremat autot või ei näe ilusam välja, siis äkki mu kaaslane jätab mu maha jne. 

Meil ei ole vabaduse kogemiseks üldse palju vaja. Ei ole vaja kontole miljoneid, sest tegelikult me ei oska seda raha ära kulutada, sageli hakatakse hoopis rumalusi tegema, muututakse ülbeks, raisatakse ja tarbitakse arutult.

„Minu jaoks on vabadus see, kui mul on aega oma lapse jaoks. Kogeda rõõmu tema kasvamisest.“

Lapsevanemad poputavad oma lapsed sageli üle, ei kasvata neid piisavalt iseseisvateks – ja seetõttu ei koge nad ise ka piisavat vabadust. 

Vahel pole vaja igast tegevusest maksimaalselt kasu lõigata. Mõnikord on andmine olulisem – ja tasu tuleb sulle tagasi hoopis mingil muul moel. Inimesed on aga ahned: nad teeksid kõik, et ise võimalikult palju ja kohe saada.

„Raha on minu jaoks vahend. Aga parem, kui seda poleks. Tore oleks elada, kui kõik oleksid võrdsed – puuduksid korruptsioon, positsioonid ja staatused jne.“

Juht peab olema, sest ilma kaptenita (või kahe või enama kapteniga) laev tüürib täiesti valesse suunda. 

Rahasse suhtumine muutub vanemaks saades. Mingil hetkel pole asjade raha pärast tegemine enam nii oluline. Tähtsamaks saab see tunne, mis sa asja tegemisest saad. 

„Naiselikkus avaldub silmades, kätes ja naeratuses.“

 „Kõige vastikum asi, mis võib juhtuda, on see, kui raha su ära ostab. Raha ostab ära iga inimese, kes on kasvanud üles vaesuses, ja kes mingil hetkel saab elus raha juurde. See tekitabki ahnust, ületarbimist. Money can buy you, igal inimesel on oma hind.“

Kui sa oled ettevõtja ainult raha pärast, siis on asi juba eos mäda. Tehes asju ainult raha pärast, rikutakse sageli suhted pere ja sõpradega – see on igati ohtlik tee. 

Tänapäeva noored on liiga pehmod, eriti poisid. See peegeldub isegi nende välimuses ja suhtlemises vastassugupoolega. Kui muidu avasid poisid tüdrukutele uksi ja pakkusid istet, siis nüüd on vastupidi. 

Praegune noor generatsioon on nõrk ning väga palju on ülekaalulisi noori. Märksõnadeks on ülesöömine, laiskus ja mugavus. „Kutid, kui te sporti ei tee, siis unustage Fortnite ära!“

Positiivse poole pealt on aga keeleoskus, erit inglise keele oskus on kõvasti arenenud. Tänapäeva noortel on ka tunduvalt parem moetunnetus. 

Instagrami platvormilt on välja kujunenud, et kogu aeg peab midagi tõestama, aga tegelikult ollakse sotsiaalmeedia hälvikud, kes päriselus ei julge arvamust avaldada. Ja see tekitab tegelikult ka noortele endile pinget ja stressi. 

Koolis on õpetajatelt palju õigusi ära võetud – ja see lõhub tegelikult distsipliini ja rutiini, mis on vajalik elus hästi toime tulekuks. 

Oluline pole mitte ainult see, et noor on ülikooli lõpetanud, vaid see, et ta oskab teha pinge all tööd, et ta on suuteline finišeeruma. Ja selle peale on lihtne ehitada tarkust, ettevõtlikkust, loomingulisust jne. 

„Kunagi ma vihkasin jooksmist. Siis aga võtsin selle asja, mis mulle üldse ei meeldi, endale väljakutseks, ja lubasin, et kõik saavad teada, et nüüd ma jooksen. Tahtsin näha, kuidas end täiesti nullist võõras valdkonnas üles ehitada.“ 

„Kiire otsustusvõime on see, mis annab väga selge pildi ja tulemuse.“

„Minu kõige suurem probleem on see, et ma armastan ennast üle kõige.“

Tänapäeval loobitakse sõnu mõtlematult, inimesed tegutsevad otsekui nad oleksid karistamatud.

„Ego võib näha kaht pidi: positsioneerimise läbi, ja siis on ego see, mis sa tegelikult oled, mis su seest välja tuleb ja kuidas sa sellega diilid.“ 

„Andeks andmine on ego ja kõige sellega seonduva vastandiks. Tuleb andeks anda ja mitte loota loogilisusele. Inimesed käituvad harva vastavalt meie ootustele.“

Lugemine, silmaringi laiendamine ja enda harimine muudab ego tunduvalt väiksemaks. 

„Sisemine rahu tuleb igaühel ajaga, kasvamisega.“

„Meeldimine ja armastamine on kaks täiesti eri asja.“

Kui tundsid, et saade pakkus sulle väärtust, siis too meieni üks sõber, jagades saadet ja postitust kellegagi, kes võiks saates oleva informatsiooniga resoneeruda. See aitab meil enda ja külaliste sõnumit laiema kuulajaskonnani edasi viia.

Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/
www.facebook.com/chriskkala

Instagram:
www.instagram.com/chriskkala

Jälgi Joeli tegemisi:
www.facebook.com/jjuht
www.facebook.com/JoelJuht
joeljuhtakajj.com
www.instagram.com/joelakajj/