fbpx

#109 Egerta Mändmets “Armastuse puudumine viis mind armastuse keskele”

Sissejuhatus Egerta Mändmetsast

Seekordne saade keskendub armastusele, kus teeme juttu armastusest, selle puudumisest, armastuse ilust ja valust, suhetest, abiellumisest, multitaskimisest, ettevõtjaks olemisest, saavutamisest ja edust.

Egerta on olnud ettevõtja peaaegu 10 aastat, tegeledes nii pulmakorraldajana, ürituste korraldajana, fotograafina, graafilise disainerina kui ka sisekujundajana. Pulmakorraldajana on ta pruutpaare oma kunsti ja ande ning kirega rõõmustanud juba 8 aastat, olles kokku korraldanud ja stiliseerinud ligi 130 erinevat pulma. Nende hulgas on umbes 60 rahvusvahelist pruutpaari, kelle pulmi on korraldatud Eestis ning kes on toonud kokku külalisi üle kogu maailma näteks Indiast, Austraalias, Brasiiliast, Norrast, Saksamaalt, Belgiast jne. Lisaks on Egerta korraldanud ka kaks pulma Itaalias. Lisaks pulmakorraldamisele, on ta fotokaameraga sõber olnud 15 aastat, millest 6 aastat on ta õppinud eraldi pulmafotograafiat, olles jäädvustanud ligi 150 erinevat õnnelikku paari.

Samuti on ta lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias kujunduskunstniku eriala. Samuti tegutseb ta ka disainerina ja sisekujundajana. Sisekujundustöid teeb ta aastas paar korda ning ainult eraklientidele. Disaini vallas on Egertal teadmised peamiselt graafilise disaini osas, õppinud on ta ka tootedisaini. Muidu on Egerta rõõmsameelne, positiivne, tahtejõuline, järjepidev, enesekindel, suurelt mõtleja ja armastust kiirgav naine.

Teda on pärjatud ka pulmad.ee keskkonnas ”AASTA TEGIJA” tiitliga. Lisaks kõigele on Egerta loomult parandamatu romantik ning usub siiralt, et armastus on see kõige kõige suurem ja parem tunne mida üks inimene kogeda võib. Tal on kaks last.

Õige elukutseni jõudmine on teekond, milleni astutakse samm sammu haaval. Üks valik viib teiseni – ja kui ümbritsevate arengutega kaasa minna, ise pidevalt juurde õppida ja oma oskusi lihvida, ongi võimalik jõuda selleni, mis sind päriselt kõnetab.

👇Memo ja head mõtted saatest👇

Asjad hakkavad voolama siis, kui sa oled selleks (igas mõttes) valmis.

Millised on ohumärgid, mis võivad viidata sellele, et suhtes pole piisavalt armastust? Üks asi on näiteks vähene kehakeemia ehk puudub soov teise inimese füüsilise läheduse järele, vähe on puudutusi.

Teiseks ohumärgiks on sagedased konfliktid tühiste asjade pärast.

Kuivõrd ollakse valmis kaaslase õnnelikuks tegemise nimel oma tahtmises järele andma?

Ja kolmandaks on kirglikkus teise inimese mõtete ning vaadete suhtes ja n-ö ühisel rajal käimine.

Väga oluline on viis, kuidas me oma mõtteid väljendame, millist tooni ja milliseid sõnu kasutame. Üht ja sama asja saab öelda nii tänitavalt virisedes kui ka oma seisukohta armastuse ja soojusega selgitades.

„Kui ma üritan teist inimest õnnelikuks teha, siis see ju tuleb tegelikult ringiga tagasi. Mida annad, seda saad.“

„Suhtes toimib palju paremini see, kui sa toetad, tunnustad ja tõstad, kui see, et sa teed kõike vastupidist.“

„Su mees ei saa olla kuningas, kui sa ei kohtle teda kui kuningat.“

Ja naistele: kui su partner on kuningas, saad sina olla kuninganna!

Kui tõesti mingi olukord paneb sind vihastama, siis luba endal korraks seda intensiivset vihatunnet kogeda, mine jaluta natuke ja tagasi tulles lase vihal minna. Pikalt viha pidamisega koormame päeva lõpuks kõige rohkem ainult iseennast.

Pulmastatistika näitab, et 60% abieludest lahutatakse. Näen kahjuks ka ise oma töös pulmakorraldajana, kuidas abielu võetakse sageli päästerõngana – mida see aga kindlasti pole.

Kui abielu hakkab kiiva kiskuma ja erimeelsused muutuvad sagedaseks, siis mitte kunagi ei tohiks tülitseda laste ees. „Lapsed võtavad automaatselt selle hoiaku, et nemad on süüdi, et ema-isa kaklevad või lahku läksid. See aga ei tähenda, et lastega ei peaks olema aus – vastupidi. Lapsed on väga targad ning saavad asjadest aru.“

„Kui sa ei ole õnnelik inimene, siis sa ei saa teha oma tegevusi õnnelikult. Samamoodi ei saa eeldada ega oodata, et keegi teine teeb sind õnnelikuks.“

„Kõik probleemid su elus saavad alguse sellest, et sa ei armasta ega väärtusta iseennast piisavalt.“

Iseenda armastama õppimiseks alusta kas või sellest lihtsast harjutusest, et ütle igal hommikul endale peegli ees: „Ma armastan sind!“ Võib tunduda naljakas, aga lõpuks hakkab ka su alateadvus seda uskuma.

Halvas suhtes olles muudad õnnetuks eelkõige iseenda, aga tegelikult ka kaaslase elu. Sageli võtame endale sellises olukorras ohvri rolli ja hakkame oma frustratsiooni teise peal välja elama. See ei vii lõpuks mitte kuhugi ning tuleb valida, milline muutus teha: kas leppida kokku, et mõlemad hakkavad parema suhte nimel tööd tegema, või lahkuda suhtest.

„Kõigega on võimalik üksi hakkama saada – iseküsimus on aga, kas seda peab tegema.“

Raskel perioodil tuleb küsida kõrvalolijatelt abi. Depressiooni puhul on tabletid sageli esimene samm, aga sellele peaks lisanduma ka iseseisvalt oma vaimse maailmaga teadlikult tegelemine eri praktikate kaudu (kellele mis sobib).

„Enne kullatüki leidmist tuleb hoolikalt sõeluda.“

„Partnerlussuhtes võiks olla sarnase mõttelaadi ja väärtushinnangutega inimesed. Muu loksub iseenesest paika.“

„Ole kohe suhte algusest saadik aus ja räägi, millised on sinu ootused, ja kuula ka oma kaaslase omi.“

„Oskus öelda ei on oluline. Kui sa loobud mingitest asjadest, mis ei ole päris sinu asjad, siis tulevad asemele need, mis ON sinu asjad.“

Tööalane enesekehtestamisoskus on vajalik selleks, et tagada oma vaimne heaolu. Oleme harjunud saama kõike nüüd ja kohe, kogu aeg on kiire – ent tegelikult on väga okei öelda, et tegeled mingi teemaga järgmisel või ülejärgmisel päeval. Sa võid võtta (isegi pead võtma!) aega endale ja oma perele. Enda poputamine on vajalik.

„Olen kogenud elus mitmel korral hetki, kus tundub, et see on võimatu – ja siis see saab ühtäkki võimalikuks.“

Kui väga tahta, saab kõike, ja kõik on lahendatav. Küsimus on, kuidas sa ise sellesse olukorda suhtud. Alati ei pea keskenduma pisiasjadele – kui suures plaanis on kõik hästi, siis ongi ju tegelikult kõik hästi!“

Mõnele võib see tunduda tobe ning klišeelik lause, aga tuleb usaldada universumit – see päriselt ka kannab sind!

„Lähtun oma elus alati kahest põhimõttest: ole lahke ja ole julge. Hea sõnaga saavutab palju enam kui nõudmise ning õiendamisega. Ja ole julge ning seisa enda või oma kliendi eest, kui vaja.

Kui su töö muutub sulle liiga mugavaks või igavaks, siis muuda selles midagi. Teinekord piisab kas või väikesest sammust, et su ellu hakkaks tulema midagi uut ja vahvat.

„Elus juhtub nii palju põnevaid asju ja su ümber on nii palju põnevaid inimesi! Sa ei saa olla, klapid peas, kogu aeg ühel teerajal. Astu sellelt teelt korraks kõrvale ja vaata, mis seal toimub!”

Revideeri regulaarselt oma uskumusi ja igapäevaelu: kas see, mis praegu sinu elus on, võib muutuda veel paremaks? Kas sa sead endale äkki ise mingeid piiranguid?

”Mul on unistused, aga ma ei ole neis kinni. Kui miski ei lähe nii, nagu mõtlen, siis tuleb midagi muud, mis on parem.“

„Kui sulle midagi ei sobi või miski vajab muutmist, siis ainus, mis aitab, on tegutsemine.“

Istudes, oodates ning hädaldades ei muutu mitte midagi.

Kui tundsid, et saade pakkus sulle väärtust, siis too meieni üks sõber, jagades saadet ja postitust kellegagi, kes võiks saates oleva informatsiooniga resoneeruda. See aitab meil enda ja külaliste sõnumit
laiema kuulajaskonnani edasi viia.

Ausad Mehed:
www.chriskala.com
www.martinpukspuu.ee

Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/

Jälgi Egerta Mändmetsa tegemisi:
www.egerta.ee