fbpx

#105 “Vaba ja metsik” Merit Raju – eelista olla heas vaibis

Sissejuhatus Merit Rajust

Merit Raju on joogafestivalide korraldaja ja joogaõpetaja, tervislikust ja õnnelikust elustiilist rääkiva ülipopulaarse raamatu “Hingele pai” ning äsja ilmunud raamatu “Vaba ja metsik” autor. Tegelikult on Merit avaldanud suisa 6 raamatut. Õppinud on ta TTÜ-s ärikorraldust ja Saksamaal rahvusvahelist ärijuhtimist.

Alustas ta oma teekonda kunagi koristajatööst oma lemmikus teatrimajas, seejärel asus ta kontoritööd toetavale ametile, millest sai alguse igatsus iseenda tööandjaks olemisele. Kuskil sündis Meritis aga julge otsus oma lemmiktöölt ära tulla ja seejärel raamat “Out of Office ehk Aasta kontsakingadeta” välja anda. Täna on Merit meil külas jagamas enda kogemust, maailmanägemust ja viisi, kuidas elada nii, et elu oleks võimalik ka nautida ja sellest elamisest rõõmu tunda.


Soovid panustada enda enesearengusse?

Liitu Ausad mehed podcasti uudiskirjaga ning saa osa väärtuspakkuvast informatsioonist!

E-mail on uudiskirjaga liitumiseks nõutud!

ei mingit spämmi, ainult väärtus!

👇Memo ja head mõtted saatest👇

Tuleb leida enda jaoks tasakaal asjade vahel, mida Sa oled mingis eluetapis sunnitud tegema, ja asjade vahel, mis on Sulle südamelähedased – ent pikka aega ei saa asju teha ainult raha pärast.

Samamoodi tuleb leida tasakaal iseenda sees, jälgides muu hulgas oma keharütmi. Mõnele meeldib töötada hommikul, mõnele õhtul – kumbki variant pole teisest õigem. Kui on võimalik toimetada oma loomulikus tempos, mitte kellegi teise esitatud ajakava järgi, tuleb ka mõnus flow seisund.

Meie ühiskonnas on veel levinud mõttelaad, et jõukust peab näitama asjades. Üha enam levib aga minimalism: ka väga jõukad elavad pigem väikestes korterites ega koorma end kõikvõimalike (laenu)kohustustega.

“Õnnelikuks eluks vajalikku ei saa nagunii mõõta rahas – need on pigem ikkagi inimesed su ümber.”

Mõnikord tuleb rasketel hetkedel oma eneseuhkus (või valehäbi) kõrvale panna ja võtta vastu abi, kui seda pakutakse. Ka vanuses 35+ on okei, kui Su vanemad Sind aitavad kas rahaliselt, teevad Sulle süüa vms.

Nagu võtame vastutuse oma füüsilise tervise eest, vastutame ise ka oma finantsilise tervise eest – ehk peame tegutsema teadlikult selle nimel, et saaksime hakkama nii praegu kui ka tulevikus. Eeskätt on see sõnum naistele, et nad ei jääks lootma oma mehele, riigile vm.

Kui Sa tunned kadedust kellegi suhtes, siis mõtle hetkeks, kas see, millega nad tegelevad ja mille kallal iga päev töötavad, tekitab Sinus sama tunnet? Või oled Sa kade ainult nende jõukuse vms pärast? Mis on tegelikult Sinu drive?

Elustiiliettevõte erineb tavapärasest ettevõttest selle poolest, et Su tegutsemise eesmärgiks ei ole mitte niivõrd kasumi teenimine (nagu võiks traditsiooniliselt pidada iga äri eesmärki), kuivõrd võimalus elada sellist elu, nagu soovid – see võib tähendada ka seda, et kuu lõpus on tulud ja kulud nullis ehk Sa lihtsalt elad ära. Aga Sul on võimalus tegelda oma lemmiktegevustega.

Sageli võtame ühiskonnast üle kellegi teise unistused – näiteks maja mere ääres… Tegelikkuses ei pruugi Sa end seal üldse hästi tunda, aga tegu on sellise n-ö üldlevinud unistusega, mis tundub äge.

Väga oluline on end ümbritseda inimestega, kes mõtlevad Sinuga sarnaselt, on inspireerivad ning toetavad Su valikuid. Siis on ka tõenäolisem, et avastad ühel hetkel ka oma tõelise kutsumuse.

„Eelista olla heas vaibis, mitte kurtmise ja elu raskuste alla vajumise vaibis.“

„Elusalt maetud emotsioonid ei sure mitte kunagi – nad leiavad lihtsalt kehas uue koha, kus oodata ootamatut välja purskamist.“

„Öeldakse, et 95% meie käitumisest (näoilmed, reaktsioonid, isegi sõnad) on alateadlikud. Vaid 5% on see, mida me juhime. Ent mida rohkem seda teadvustame, seda enam saame elu suunata.“

„Kui sul on mingi idee, mida teostada, aga samal ajal mõtled, et „Ah, mis nüüd mina.. Ma pole piisav!“ jne, siis – tee see lihtsalt ära! See on osa endaks kasvamisest.“

Ühelt poolt on meie aju komplitseeritud, aga samas mingites asjades on ta väga primitiivne ja talle on lihtne n-ö tünga teha. On tõestatud, et looduses viibides vererõhk, pulss ja ühtlasi stressitase langeb – ja sama teeb tegelikult ka lihtsalt looduspiltide/-filmi vaatamine.

„Ma usun sellesse, et meie kehad ei ole nii erinevad võrreldes selle ajaga, kui me miljon aastat tagasi koopas elasime. Ses mõttes, et meil on vaja liikuda omal jõul värskes õhus.“

Sageli me ise ei panegi tähele, millised uskumused meie elu juhivad. Näiteks kui sisustame kodu, siis on justkui sellised must-have kriteeriumid, nagu laes peab olema lamp. Aga ei pea, kui seda ei kasutata.

Meriti hommikurutiin: ärgates kerged harjutused randmetele ning jalalabadele, seejärel väike inspiratsiooniloeng Deepak Chopralt, 5- minutiline meditatsioon, oil pulling (ehk oliiviõliga suu loputamine), samal ajal viie tiibetlase harjutused või õues paljajalu kõndimine (olenemata aastaajast), tänulikkuse kogemine.

„Ma soovin, et kõik oleksid õnnelikud. Kui Sul on praegu mingisugune õnnelikkuse tase käes, siis ma soovin, et Sa leiaksid viise selle horisondi avardamiseks veelgi enam. See on hästi rahuldustpakkuv, kuna tunned, et elad päriselt ja kasutad oma eluaega parimal moel. Siis uinud igal õhtul õhates: kui tore on minu elu!“

Kui tundsid, et saade pakkus sulle väärtust, siis too meieni üks sõber, jagades saadet ja postitust kellegagi, kes võiks saates oleva informatsiooniga resoneeruda. See aitab meil enda ja külaliste sõnumit laiema kuulajaskonnani edasi viia.

Ausad Mehed:
www.chriskala.com
www.martinpukspuu.ee

Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/
www.facebook.com/chriskkala

Jälgi Merit Raju tegemisi:
www.joogafestival.ee
www.hingelepai.ee