fbpx

TEEKOND FINANTSILISE SÕLTUMATUSENI – STARFISH ACADEMY EESTI KOOLITUS OSA 3

Tegemist on kolme osalise postitusega, kui sa eelmist veel lugenud ei ole, siis leiad selle siit.
Osa 1 https://ausadmehed.ee/finantsiline-soltumatus/teekond-finantsilise-soltumatuseni-starfish-academy-eesti-koolitus-osa-1/
Osa 2 – https://www.chriskala.com/blogcast/teekond-finantsilise-sltumatuseni-starfish-academy-eesti-koolitus-osa-2

Tutvu ka Starfish Academy Eesti võimalustega siin:
https://online.starfish.academy/a/7435k

Lisaks on Starfishi omanik ja eestvedaja Vallo Arumäe käinud mul ka saates rääkimas rahast, enda katsumustest ja läbimurretest mõtteviisist, oma elust ja finantsilise sõltumatuse saavutamisest. Kui sa seda veel kuulanud pole, siis täispikkuses saate leiad siit:

Soundcloud – https://bit.ly/2WoMM47
iTunes – https://apple.co/3kOWhmD
Spotify – https://spoti.fi/2OgE2IM
Delfi TASKU – https://tasku.delfi.ee/player/ausadmehed/855973360
Overcast – https://overcast.fm/+NQ0wyGEJ0

10 ÕPPETUNDI JA MÕISTMIST, MIS MULLE KOOLITUSE JOOKSUL KOHALE JÕUDIS:

6. OMA TEGELIKU UNISTUSE MÕTESTAMINE JA MIKS KÜSIMUSELE VASTAMINE

Koolitusel üheks ülesandeks oli kirjutada 20 minuti jooksul lahti oma unistus, tehes seda nii detailselt kui vähegi võimalik. See ei olnud lihtne, sest nii nagu mul endal ja ümberringi näha võis olla, siis paljud olid selle kirjutamise hetkel mõistuses. Püüti mõistusega midagi kirja panna, kuniks koolitaja Vallo lisas vahemärkuse, et tuleb see, mis tuleb. Ei ole vaja mõistusega pikalt mõelda, hakka lihtsalt kirjeldama.

Navigeerimiseks kasutati erinevaid küsimusi nagu näiteks kus sa elad, milline on sinu igapäevaelu, kus sa näed ennast mõne aasta pärast, milline on sinu ideaalne päev, kuidas näevad välja sinu hommikud, kellega koos sa oma unistuses oled, kus sa elad, millega sa igapäevaselt tegeled, kuidas sa end kõige selle juures tunned, milline on sinu tervis, kuidas lähedased sinusse suhtuvad, kuidas sa maailma tajud jne.

Põnev oli selle juure see, et nagu ma juba eelnevalt kirjutasin, siis avastasin, et mul puudusid unistust kirjeldades materiaalsed asjad. Jah, ma mainisin et soovin elada majas metsa sees või ookeani ääres ja sellega piirdusid materiaalsed asjad. Ma kirjeldasin väga detailselt, kuidas ma oma naise ja lapsega olen, kuidas ma maailmas ringi reisin, mismoodi ma ennast igapäevaselt tunnen jne.

Lõpuks pidime valima ühe fragmendi enda unistusest ja hakkama sellele vastama ”miks” küsimuste kaudu. Ehk ma võtsin unistuse ja soovi reisida maailmas ringi koos naise ja lapsega. Siis küsimus oli miks ma seda soovin?

Eesmärk oli saada mingisugune vastus ja taaskord küsida ka sellelt vastuselt miks. Küsida endalt ”miks?” senikaua kuniks ma enam sellele ”miks?” küsimusele vastata ei osanud või sellele polnud võimalik enam vastata. Kui see juhtus, siis olid lähedal enda päris unistusele ja sellele, miks sa soovid rahalist sõltumatust saavutada. Mina oma ”miks”? küsimuste jadaga alustasin reisimisega ja jõudsin otsapidi enda vihkamise lõpetamise ja iseenda rohkem aktsepteerimiseni. Miski, milleni olen korduvalt oma elus jõudnud – minus on meeletult viha iseenda ja ka maailma vastu. Trots ja selline negatiivne alateadlik hoiak. Kuna aega oli vähe, siis ma kindlasti selle unistuse lahti kirjutamise ja ”miks?” küsimusele vastamise teen veelkord rahulikult läbi ja soovitan ka sinul seda proovida.

7. SÕNAVARA TUNDMINE ON OLULINE

Sain aru, kui oluline on tegelikult teatud terminite ja sõnade tundmine, et me oleksime ruumis, mängus ja ka ärimaailmas ühel keelel. Sõnad nagu vara, kohustus, tulu, kulu, finantsaruanne, kasumiaruanne, amortisatsioon, passiivne tulu, jõukus, rikkus, kapitalitulu ja rahavoog jne.

Vara – paneb raha sinu taskusse.

Kohustus – võtab raha sinu taskust.

Kui need kaks endale selgeks teeme, siis on lihtsam mõista, mis seis meil täna on. Paljud ütlevad, et maja ja auto on vara ehk investeeringud, aga need ei too meile enamjaolt raha. Nendega kaasnevad kulud, mis lähevad maksmisele meie taskust. Isegi kui kodulaenu pole, on maja endiselt igakuine kohustus oma igakuiste kuludega. Kui soovime, et maja ja auto näiteks oleksid varad ja tooks raha meie taskusse, siis on vaja maja välja üürida ja auto samuti.

Kapitalitulu – teenitud tulu, mis tuleneb ostust ja müügist

Rahavoog – tulu, mis tuleb passiivselt ilma, et peaksime selle nimel midagi aktiivselt tegema.

Hea laen – see, mida keegi teine maksab

Halb laen – see, mida sa ise maksad

Koolitusel kerkis esile küsimus, et kumb olulisem, kas kapitalitulu või passiivne rahavoog ja sain aru nii teoorias, kui ka mängides, et see sõltub suuresti sellest, kus sa ise täna oma elus oled. Raha kogumiseks on vaja kapitali, aga ka rahavoo tekitamiseks on kapitali, millega osta endale varasid, mis toodavad passiivset. Seega see sõltub, kus sa oled.

8. JÕUKUS ON RIKKUSE EELDUSEKS EHK KUS TASEMEL OLED SINA?

Rikkus ja jõukus termin käidi üle ning selgitati nende tagamaad. Jõukust mõõdetakse ajas ehk kui mul on säästetud 10 000€ ja igakuised väljaminekud on 1000€ kuus, siis jagub mul seda raha 10-ks kuuks ehk minu jõukusetase on 10 kuud. Rikkust aga mõõdetakse rahas ja see on sõnaotseses mõttes lõputu kui oled suutnud selle siduda passiivse sissetulekuga.

Kui sulle makstakse näiteks üürirenti korteri eest ja see katab sinu igakuised kulud ning sul jääb midagi ka üle või tuled omadega täpselt nulli, siis teoorias on sinu jõukus lõputu senikaua kuniks tulu ja kulu muutuma ei hakka. See on siis nõnda nimetatud rikkuse tase, kus ajalist faktorit enam taga ei ole, vaid on jäädav rikkus. Ehk see on tase, kus sinu passiivne tulu ületab igakuised kulud, ärid töötavad ise ehk ilma sinu aktiivse panuseta ja sa saad rahulikult vaadata, kuhu enda aega panna. See ongi rikkus! Kas see on kõigil eesmärk? Ei tea, võib-olla mõne jaoks on. Mina ei seosta rikkaks saamist eesmärgiga enam, vaid see on vahend täitmaks enda tõelist eesmärki.

Tutvu ka Starfish Academy Eesti võimalustega siin:
https://online.starfish.academy/a/7435k

Lisaks on Starfishi omanik ja eestvedaja Vallo Arumäe käinud mul ka saates rääkimas rahast, enda katsumustest ja läbimurretest mõtteviisist, oma elust ja finantsilise sõltumatuse saavutamisest. Kui sa seda veel kuulanud pole, siis täispikkuses saate leiad siit:

Soundcloud – https://bit.ly/2WoMM47
iTunes – https://apple.co/3kOWhmD
Spotify – https://spoti.fi/2OgE2IM
Delfi TASKU – https://tasku.delfi.ee/player/ausadmehed/855973360
Overcast – https://overcast.fm/+NQ0wyGEJ0

9. TASAKAAL JA HARMOONIA MEIE ELUDES

Starfish Academy seisab harmoonia saavutamise ja selle poole liikumise eest. See tähendab seda, et nad on oma ettevõtmise ehitanud üles peamiselt 5-le väärtusele, valdkonnale: raha, suhted, eneseteostus, sisemaailm ja tervis.

Nähes seda graafikut, kus need 5 valdkonda olid sain ma selgelt aru seda, mida olen juba ammu mõistnud ning varasemalt ”Ausad mehed” podcastis ka koos endise kaassaatejuhi Martin Pukspuuga arutanud. Me inimestena valime üsna noorelt ja seda pigem alateadlikult või vastavalt oma traumadele, huvidele ühe tee siin elus. See tee on suures pildis ka rahaline tee või vaimne tee.

Ilmselge on see, et ma olen teinud valiku vaimsel teel liikumiseks. Olen vaimlemisega tegelenud tänaseks veidi rohkem kui 10 aastat ja rahamaailm on korralikult tagaplaanile pandud. Sellest tulenevalt on olnud selle teekonnaga kooskõlas ka minu igapäevased valikud, mis seda selgelt peegeldavad. Tänane olukord on muidugi tippude tipp ja totaalne lagi ning samal ajal kõige sügavam põhi, kus ma materiaalselt vist kunagi üldse olnud olen.

Ja need, kes valivad raha ning materiaalse maailma teenimise tee, need hakkavad vaimsusega tavaliselt hilisemas eas tegelema. Aga üks on kindel, et suurem osa meist varem või hiljem seda teist, tahaplaanile jäänud poolt enda jaoks tasakaalustama või harmoniseerima ka hakkab. Mina täna katsun siis harmoniseerida enda raha poolt, sest kõik muud asjad on minu jaoks tip-top olukorras.

Mul on fantastiline üle 7 aasta kestnud suhe kõige imelisema naisega, mul on imeilus tütar, mul on tervis korras. Jah, ma võiksin olla rohkem fit aga iga asi omal ajal, täna ei ole see kindlasti fookuses. Eneseteostus ja sisemaailm on asjad, millele olengi viimase 10 aastaga meeletult rõhku pannud. Seda graafikut koolitusel vaadates saingi aru, et seda rahalist poolt minu elus ei olegi. Aga niimoodi edasi minna ei saa.

10. RAHALISE SÕLTUMATUSE TEEKONNA TASEMED, KUS OLED SINA TÄNA?

Vallo tõi välja 5 erinevat taset rahalise sõltumatuse teekonnal, mida on võimalik kasutada selleks, et ennast kaardistada ja mõista paremini, kus me oleme. Nendeks olid:

  1. Ellujäämine

  2. Turvalisus

  3. Paindlikkus

  4. Jõukus

  5. Rikkus

Mõistsin, et ei ole mõtet mul endale rääkida, ega ka unistada sellest, kuidas mul on rahaline sõltumatus, kui ma täna olen tegeliklt nendest viiest tasemest isegi veel allpool. Ellujäämistase on see tase, kus sinu tulud ja kulud on suhteliselt nullis ja midagi üle ei jää. Ma olen sellest isegi veel allpool, mis tähendab, et minu järgmine samm on endale töökoht leida.

PS! Kui tunned kedagi, kellel on tööd pakkuda, siis palun maini, et Chris otsib tööd. Aitäh.

Kokkuvõtteks ütlen ma seda, et see 2 päevane nädalavahetuse koolitus oli seda aega ja panust väärt. Toredad inimesed ja kahe päeva jooksul maha peetud vestlused ning erinevate maailmavaadete mitmekesisus andis võimaluse näha, kuidas keegi mõtleb, mida märkab, milliseid võimalusi oskab näha ja luua. See kinnitas taaskord, et mitte miski pole ainult nii nagu me ütleme.

Laen on halb. Ei ole, seda saab kasutada selleks, et endale raha juurde teha.

Mul on vähe raha. Ei ole, mul on külluslikult puudus.

Mul ei ole aega. On küll, sa pead oma aega rohkem planeerima.

Ma ei tea, mida ma tahan. Tead küll, tuleb osata lihtsalt küsida.

jne

Kui tunned, et soovid Starfish tegemistega kursis olla ja neil silma peal hoida, siis vaata

https://www.facebook.com/starfish.academy.eesti

https://www.starfish.academy

https://online.starfish.academy/rikaste-motteviisi-vabastav-tode2/7435k

Tutvu ka Starfish Academy Eesti võimalustega siin:
https://online.starfish.academy/a/7435k

Lisaks on Starfishi omanik ja eestvedaja Vallo Arumäe käinud mul ka saates rääkimas rahast, enda katsumustest ja läbimurretest mõtteviisist, oma elust ja finantsilise sõltumatuse saavutamisest. Kui sa seda veel kuulanud pole, siis täispikkuses saate leiad siit:

Soundcloud – https://bit.ly/2WoMM47
iTunes – https://apple.co/3kOWhmD
Spotify – https://spoti.fi/2OgE2IM
Delfi TASKU – https://tasku.delfi.ee/player/ausadmehed/855973360
Overcast – https://overcast.fm/+NQ0wyGEJ0

Aitäh ja head kulgemist.