fbpx

TEEKOND FINANTSILISE SÕLTUMATUSENI – STARFISH ACADEMY EESTI KOOLITUS OSA 2

Tegemist on kolme osalise postitusega, kui sa eelmist veel lugenud ei ole, siis leiad selle siit. Viite järgmisele blogipostitusele leiad käesoleva artikli lõpust. Head lugemist.

Tutvu ka Starfish Academy Eesti võimalustega siin:
https://online.starfish.academy/a/7435k

Lisaks on Starfishi omanik ja eestvedaja Vallo Arumäe käinud mul ka saates rääkimas rahast, enda katsumustest ja läbimurretest mõtteviisist, oma elust ja finantsilise sõltumatuse saavutamisest. Kui sa seda veel kuulanud pole, siis täispikkuses saate leiad siit:

Soundcloud – https://bit.ly/2WoMM47
iTunes – https://apple.co/3kOWhmD
Spotify – https://spoti.fi/2OgE2IM
Delfi TASKU – https://tasku.delfi.ee/player/ausadmehed/855973360
Overcast – https://overcast.fm/+NQ0wyGEJ0

10 ÕPPETUNDI JA MÕISTMIST, MIS MULLE KOOLITUSE JOOKSUL KOHALE JÕUDIS:

1. REEGLID

Tegemist oli lihtsalt koolitust puudutavate reeglitega, kuid mida on võimalik rakendada enda igapäevaelus samuti.

Alusta õigeaegselt – koolituse reegel oli, et hiljaks ei tohi jääda.

Kui ma vaatan enda elu, siis leidub vahel olukordi, kus ma olen otsustanud kodus tööd tegema hakata enda jaoks kindlaks määratud ajal, kuid ma leian siiski viise, kuidas viivitada. Olgu selleks mingid youtube videode, millegi lugemine vms. Seega, kui sa oled otsustanud alustada midagi konkreetsel kella ajal, siis tee nii, et sa seda ka siis alustad.

Söök ja jook ei ole laual – selle reegli peamine põhjus seisnes selles, et kuna seal mängiti suurel laual Cashflow lauamängu, siis igasugused klaasid ja tassid võivad teinekord kogemata ümber minna ja asju rikkuda. Teiseks kui sööd või näksid, siis teised lauas istuvad sõbrad tahavad ka midagi hamba alla saada, seega see on lihtsalt ebaviisakas kui sa jagada ei soovi või ei saa.

Sama asi on kodus töötades või igapäevaste tegemiste puhul. Kui sa teed arvutis midagi või loed raamatut, siis ära joo ega söö sama ajal. Võib samuti ümber minna, mustad käed teevad ka teised asjad räpasemaks ning kõigele lisaks saab toidust üsna kiiresti distraction ehk tähelepanu eemale juhtija. Olen tänaseks aru saanud kui oluline on 100%-line fookus ja keskendumine. Oleme tohutult produktiivsemad, kui me ei haki enda tegevusi. Spirituaalne õpetaja Andrues Vana tegi mulle selgeks, et kui praegu on söömise aeg, siis on söömise aeg ning ma ei tegele mitte millegi muuga, ma isegi ei mõtle muudele asjadele, vaid olen keskendunud ühele tegevusele.

Hoia segajad eemal – telefonid hääletuks ning notificationid kinni ja kõik muud ebavajalikud vidinad laualt ära

Täpselt sama, mis eelmine punkt. Hoiame fookust. Iga pinin, heli ja teavitus on tegelikult tähelepanu hajutaja ja haarab meie tähelepanu. Olgu selleks sekund või pikem periood, aga tähelepanu ta meilt sai. Mina olen isiklikult ammu enda messengeri teavitused ja helid maha võtnud ning samuti ei jookse mulle suurt mitte midagi igapäevaselt ekraanil sisse. Kui teen tööd, siis panen kas hääletu või suisa lennurežiimile, proovi ka sina.

Osale 100% – ole kohal nii enda kui ka teiste jaoks

Tegemist on jälle eelmistele punktidele sarnase asjaga, aga see fookus ongi nii oluline. Ole kohal, ehk kui sa kellegagi suhted, siis ole temaga kohal. Kui sa kedagi kuulad, siis ole kohal ja päriselt ka kuula teda. Me oleme harjunud inimestega suheldes teise kuulamise ajal mõtlema enda asjadele, kuid eesmärk võiks olla 100% kohal antud hetkes. See näitab austust teise vastu ja samuti ka seda, milline sa inimesena oled.

2. MIS ON SINU EESMÄRK?

Kui vaadata neid küsimusi ja ootuseid, mis inimestel koolitusele tulles oli, võis näha väga erinevaid suundasid: Mis on eesmärk? Kuidas saada positiivset tõuget? Kuidas enda hetkeseisu kaardistada? Kuidas vähem raha raisata? Kuidas rohkem sissetulekuid saada? Kuidas vähem kulutada sissetulekute kasvades? Kuidas oravrattast välja saada? Kuidas muuta mõtteviisi? Kuidas oma aega paremini planeerida? 

MINU ISIKLIK KÜSIMUS OLI, ET MIS ON MINU ISIKLIK SAMM?

Ma teadsin, et järgmine samm on tegelikult palgatöö leidmine, sest seda mul täna ei ole ning seetõttu puuduvad ka sissetulekud, aga ma vist soovisin saada kinnitust ja näha seda suuremat pilti, millest palgatöö leidmine on vaid üks osa.

Ühtlasi mõistsin ma ühe harjutuse käigus, et ma ei unista päriselt enam materiaalsetest asjadest. Minu unistustes ei ole autosid, ei ole otseselt maju, mul isegi ei olnud ühtegi eesmärki, mida oleksin osanud endale paberile kirja panna. Minu kirjeldatud unistus tiirles selliste terminite nagu kulgemine, voolamine, reisimine, perega veelgi rohkema aja veetmine, podcasti episoodide salvestamine ja lihtsalt eraklikult metsas või ookeani ääres elamine.

Selle harjutuse käigus mõistsin, et rahaline sõltumatus ei ole siiski eraldi eesmärk, kuigi paljud seda arvavad. Rahaline sõltumatus on lihtsalt vahend jõudmaks selleni, mida me tegelikult päriselt tahame, minu puhul valikuvabadusest pakatavat elu ja pigem passiivse inimesena elamist.

Esimene Cashflow mäng läks suhteliselt hästi, sain välja oravrattast ning ostsin ka enda unistuse ära ja võitsin mängu. Oravrattast välja saamine tähendab mängu ja tegelikult ka reaalse elu näite põhjal seda, et minu igakuised passiivsed sissetulekud ületavad minu igakuised kulud, mis teeb minust nii öelda rahaliselt sõltumatu inimese. Selle saavutasin enda lauast esimesena olles ametilt mehaanik. Mõistsin, et kinnisvara ostmine ja müümine on suhteliselt aja ja energiakulukas töö, mis tundus mulle esimese mängu lõpus ebavajalik tegevus. Lihtsam oleks lihtsam kinnisvara soetada ja seda hoida ilma, et ma peaksin tembeldama ostu ja müügi vahel pidevalt. Sellega tõmbasin paraleeli igapäevaelule, kus samuti edasi-tagasi erinevate teemade ja valdkondade vahel tõmblemine on tulutu, vaid pigem fookust ja lõppeesmärgini jõudmist segav asjaolu.

3. TEA, KUS SA TÄNA OLED!

Ma ju enne koolitusele minemist juba teadsin, kus ma täna olen aga koolitusel avanes võimalus see kõik endale paberile silme ette panna, mis andis justkui sellise lahtise käega lataga vastu tatti, et vaata nüüd, kuhu sa ennast päriselt läbi erinevate valikute mänginud oled. See siin on tänane reaalsus, mis ei tähenda, et see ei võiks muutuda, aga see on see, kus ma täna olen.

Siit kaasa ka see mõte, et see kus sa oled täna, ei näita seda, kus sa oled aasta pärast. Kõik on pidevas muutumises ja iga meie hetk, päev mõjutab seda, kuhu suunas ja kui jõuliselt me liigume.

Esimese Cashflow mängu jooksul selgus tõsiasi, et kui vaadata ühiskonda, siis me liigume rahalisele tarkusele risti vastupidi. Mäng andis väga selge arusaamise, et oluline on igakuiselt suurendada enda varasid ja seetõttu ka enda passiivset sissetulekut, kuid ühiskonnas me inimestena keskendume iga kuu sellele, kuidas rohkem palka teenida ja seeläbi kuidas igakuiselt oma kulutusi ja kohustusi vähendada. Ka see viimane variant kohustuste nagu eluasemelaen, autoliising jne oli võimalik, kuid mängides said aru, et see tegelikult suures pildis ei mõjutagi mängu arengut. Rohkem mõjutas ja viis edasi varade soetamine ja nende pealt passiivse teenimine. Teinekord aitas edasi ka kapitalitulu, aga selle juurde tuleme varsti tagasi.

Tutvu ka Starfish Academy Eesti võimalustega siin:
https://online.starfish.academy/a/7435k

Lisaks on Starfishi omanik ja eestvedaja Vallo Arumäe käinud mul ka saates rääkimas rahast, enda katsumustest ja läbimurretest mõtteviisist, oma elust ja finantsilise sõltumatuse saavutamisest. Kui sa seda veel kuulanud pole, siis täispikkuses saate leiad siit:

Soundcloud – https://bit.ly/2WoMM47
iTunes – https://apple.co/3kOWhmD
Spotify – https://spoti.fi/2OgE2IM
Delfi TASKU – https://tasku.delfi.ee/player/ausadmehed/855973360
Overcast – https://overcast.fm/+NQ0wyGEJ0

4. LAEN EI PEA OLEMA HALB ASI!

Teist korda Cashflow mängu mängima asudes pandi meile koolitajate poolt uued reeglid. Seekord ei pidanud mängijad valima ametikaarti, vaid täitma mängus oleva finantsaruande võimalikult täpselt nende andmetega, mis seis on igaühe elus tegelikult. See oli väga huvitav!

Mis on minu tänane seis?

Täna on seis selline, et olen töötu, raha on umbkaudselt 600€. Investeerimiseks mõeldud vaba raha on alles veel umbes 1500€, ettevõtte konto on samuti tühi, sest käivet ei ole osanud piisavas koguses tekitada, et endale palka maksta. Mul on üks võlg, täpsemalt Maksu- ja Tolliametile muutunud seaduste tõttu ja omal süül et ei teinud asja endale peensusteni selgeks ning mul on ka üks laen, millega olen aastate jooksul investeerinud. Teoreetiliselt on tegemist täna kohustusega, sest see viis raha välja ja halva laenuga, sest pean seda ise maksma, aga suures pildis ma usun, et need investeeringud tasuvad end siin järgmise 5 aasta jooksul ära, mis teeb selleks, tasuvuse ajaks mulle sellest vara. Õnneks elame elukaaslase ema juures majas, kus ainsaks kuluks on kommuunaalid ja toit ning loomulikult ka mõned arved.

Kokkuvõttes võib öelda nii, et kui ma mängima hakkasin, siis oli minu igakuine sissetulek -750€ umbes, mis tähendas mängu reeglite kohaselt seda, et kui muidu iga palgapäev saad palka, siis mina pidin justkui mängus olevale pankurile sama summa iga palgapäev hoopis ära maksma. Ainus viis, kuidas sellest välja tulla, oli hakata laenu võtma.

Mis siis juhtus? Mängiti aja peale, seega sellel korral ma oravrattast välja ei saanud, küll aga olin ma vahepeal 50 000€ võlgu ning minu igakuine sissetulek oli peaaegu -6000€. Ma ostsin laenuga endale kolm erinevat kinnisvara, mis andsid mulle passiivset, aga tänu laenule suurenes ka minu igakuine kulu ja olin ikkagi miinuses. Lõpuks tõmbas keegi teine turukaardi, tänu millele sain oma 2 ostetud kinnisvara maha müüa. See vabastas mind kahest laenust, kuid üks passiivne sissetulek jäi kinnisvara tehingust alles. Lisaks oli mul müügist alles vaba raha umbes 57 000€, kuid igakuine sissetulek oli endiselt veel -200€. Lõppkokkuvõttes oleks ma paari järgmise ringiga kas läbi tehingute või siis laenude tagasimaksmise saanud oma passiivse suuremaks kui kulutused ning oleksin pääsenud oravrattast. Aeg sai lihtsalt otsa.

MIDA MA ÕPPISIN SELLEST MÄNGUST?

Õppisin seda, et laen ei pea olema halb asi, kui meil on olemas rahaline intelligentsus, kuidas laenu oma kasuks tööle panna. Teiseks märkasin, et kuigi tegemist oli mänguga, siis need pinged, emotsioonid, stress jne oli sama reaalne kui päriselt praegu mul igapäevaselt üleval on. Emotsioonid ja tunded olid samad ja mida sügavamale laenudesse ma end kaevasin, seda hullemaks läks tunne.

Seda öeldi ka koolitusel, et Cashflow lauamäng peegeldab täielikult seda, kuidas me päriselt ka elus käitume, sest me teeme alateadlikult samu valikuid ja samme ka mängus. Selleks, et mängu teistmoodi mängida, tuleb osata märgata enda käitumismustreid ja teha mängus teadlikud muudatused soovitud tulemuse saavutamiseks. Sama kehtib ka päriselt. Meil tuleb osata end kõrvalt vaadata, analüüsi ja teha paremad valikud.

Ühtlasi mõistsin, et esimesed 45 minutit ma lihtsalt passisin ja ootasin mingisugust head kaarti. Kuid kui oleksin kohe varem tegutsema hakanud, siis oleksin varem ka välja saanud. Sama on meie enda igapäevaelus. Kui ma munen ja istun ühe koha peal paigal, ega võta mitte midagi ette. Siis loogiline on ju, et mitte midagi ei saa muutuda, kui ma teen samu asju igapäevaselt, aga ootan teistsugust tulemust. See pani mind mõtlema läbi ehede mängukogemuse.

5. TULEB OSATA NÄHA JA LUUA ENDALE VÕIMALUSI

See on taaskord selline asi, mida tuleb lihtsalt teadlikult harjutada ja aeg ning kogemus lõpuks annavad tulemust. Öeldakse, et ”Luck is when opportunity meets preparation” ehk õnn on siis, kui võimalus kohtub, ristub valmisolekuga, ettevalmistusega. Ma usun, et see vastab tõele. Sisuliselt võiks ka öelda, et mida iganes me oma eludes ka ei teeks, siis on alati igal valikul võimaluse ja ettevalmistuse ristumine. Mida ma selle all silmas pean?

Kui ma vaatan enda elu, siis ma näen, et kõik on olnud üks kuradima vägev kokkulangevuste jada, kohati tundub nagu terve mu elu ja teekond läbi erinevate valdkondade oleks olnud justkui ettemääratud kronoloogiline rada.

Kasvõi see sama koolituse võimalus. Starfish oli seda sama koolitust korraldanud korra aasta alguses enne seda Covid-19 pulli ning nüüd sellel nädalavahetusel. Mina sain kutse koolitusele paar päeva enne koolitust ilma, et ma oleksin teadnud, et Vallol on tulemas koolitus teemal, mille kohta või osas ma temalt just abi olin palunud. Kokkusattumus? Võimalik, kuid ma ise inimesena ei usu kokkusattumustesse, vaid asjade loomulikku ja kronoloogilisse kulgu. Ma olin lihtsalt valmis ja vajalikke samme tehes (abi paludes), õnnestus mul võtta vastu võimalus, mis sobitus minu ettevalmistusega. Ettevalmistus seisnes sellel korral selles, et olin vastu võtnud otsuse hakata liikuma finantsilise sõltumatuse suunas.

See teine mäng, kus iga inimene mängis vastavalt enda tänasele seisule näitas selgelt seda, et igaüks on iseendale sobivas kohas, kõik väljundid ehk game plan on igalühel aga erinev. Kuidas ma saan turvalisust endale juurde tekitada oli see peamine küsimus nii mängus ja tegelikult ka täna? Tuleb vaadata tasandeid, kus ma tegelikult olen ja sealt tulevad ka erinevad küsimused ning vastused. Tuleb osata õppida näha võimalusi ja vajadusel ning soovi korral neid ka endale luua. Pole olemas võimatut stsenaariumi, kõike on võimalik muuta ja seda lausa väga suurejooneliselt. Peame olema võimelised märkama lauas olevaid erinevaid võimalusi ja valima nendest meie eesmärki toetava suuna.

Tutvu ka Starfish Academy Eesti võimalustega siin:
https://online.starfish.academy/a/7435k

Lisaks on Starfishi omanik ja eestvedaja Vallo Arumäe käinud mul ka saates rääkimas rahast, enda katsumustest ja läbimurretest mõtteviisist, oma elust ja finantsilise sõltumatuse saavutamisest. Kui sa seda veel kuulanud pole, siis täispikkuses saate leiad siit:

Soundcloud – https://bit.ly/2WoMM47
iTunes – https://apple.co/3kOWhmD
Spotify – https://spoti.fi/2OgE2IM
Delfi TASKU – https://tasku.delfi.ee/player/ausadmehed/855973360
Overcast – https://overcast.fm/+NQ0wyGEJ0

Vajuta siia ja loe ka järgmist ehk viimast selle blogipostituse osa.